Czy koszty uzyskania przychodu w załączniku N-AUS są takie same jak w załączniku N?
Jeśli wynagrodzenie jest zwolnione z podatku w Niemczech na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub rozporządzenia w sprawie pracy za granicą, niestety wydatki związane z tymi zwolnionymi dochodami zagranicznymi nie mogą zostać odliczone jako koszty uzyskania przychodu przy obliczaniu dochodów podlegających opodatkowaniu w Niemczech (ze względu na § 3c EStG). Dlatego nie wolno ich wpisywać do "Anlage N".
Ponieważ jednak zwolnione z podatku wynagrodzenie podlega klauzuli progresywnej, mogą Państwo odliczyć swoje wydatki "jak koszty uzyskania przychodu" od odpowiednich przychodów zagranicznych. W ten sposób zmniejsza się kwota dochodów zagranicznych, która wchodzi do klauzuli progresywnej i zwiększa dochód podlegający opodatkowaniu. Te wydatki należy wpisać w "Anlage N-AUS".